вторник, 8 октомври 2013 г.

Основни стъпки при покупка на недвижим имот

В даден момент от живота на човек настъпва времето, когато се решава да направи голямата стъпка към закупуването на недвижим имот. Причините за това могат да бъдат няколко – омръзнало ви е да бъдете наемател, да живеете в „чуждото” жилище, да плащате нечия чужда ипотека или издръжка, събрали сте достатъчно пари и искате да инвестирате или сте получили одобрение за ипотечен кредит или просто искате да се сдобиете с кокетна вила или къща, където да прекарвате свободното си време и ваканция. Няма значение от причината, имайте впредвид, че времето, в който тече процеса по закупуване на имот ще бъде изключително вълнуващо за вас и трябва да бъдете запознати с основните процеси, които ви очакват. В тази статия ние от imotite.bg ще опитаме да опишем какви са основните стъпки при покупка на недвижим имот в България и ще ви дадем съвети, които ще ви помогнат да направите точния избор.  

1. Изчислете бюджета, с който разполагате за покупка на недвижим имот.
Преди да започнете процеса по закупуването трябва много добре да изчислите с какви пари разполагате. Ако закупувате жилище чрез кредит е разумно преди да започнете търсенето да организирате среща с кредитен експерт на желана от вас банка, да внесете документи и да проверите дали ще ви бъде одобрен такъв кредит и каква ще бъде сумата, която ще ви отпуснат. Освен това трябва да предвидите и допълнителните разходи, които съпътстват покупката на недвижим имот като  - нотариални такси по прехвърляне и местен данък (около 3% от материалния интерес по сделката), пазарни оценки, адвокатски хонорари, комисионни и тн. 

сряда, 18 септември 2013 г.

Данък върху недвижимите имоти

Законовата уредба обхваща чл. 10-28 на раздел първи от Закона за местните данъци и такси.  С данък върху недвижимите имоти се облагат разположените на територията на страната сгради, дворни места, парцели и застроени земеделски и горски земи (за действително застроената площ и прилежащия й терен). Данъчно задължено лице е собственикът на недвижимия имот, а при учредено вещно право на ползване - ползвателят. Когато правото на собственост или ограниченото вещно право е притежание на няколко лица, те дължат данък, който съответства на частите им.За новопостроените сгради (части от сгради) или придобитите по друг начин имоти собственикът уведомява за това писмено в 2-месечен срок териториалната данъчна дирекция по местонахождението на имота, като подава данъчна декларация за облагане с годишен данък, който се дължи от началото на следващия месец, през който е завършено строителството, или е започнала експлоатацията на имота, или е настъпила промяна в собствеността, освен ако данъкът е платен от прехвърлителя. Уведомяването на данъчните служби е необходимо и причастично или пълно унищожаване на сградите, както и при преминаване на имотите от необлагаеми в облагаеми и обратно.

Данък сгради се определя върху данъчната оценка на имота в размер 1,5 на хиляда.Данъкът може да се плати на четири равни вноски до 31 март, до 30 юни, до 30 септември и до 30 ноември на годината, за която е дължим. При плащане на цялата сума наведнъж до 31 март се ползва 5 на сто отстъпка.Когато към 1 януари на годината сборът от данъчните оценки на имотите е над 100 млн. лв, се дължи допълнителен данък в размер на 3 на хиляда върху превишението на тази стойност.

събота, 16 февруари 2013 г.

Видове сгради

Малко интересни факти за сградите. Сградата или зданието е съоръжение, трайно свързано със земята и предназначено да предпазва хора или предмети от атмосферните въздействия. Сградите могат да имат различна сложност - от прост навес, ,предпазващ от дъжда отделен човек, до болничен комлекс с регулирана температура, къща с градина, въздушни потоци, осветление, газово съдържание, движение на бактерии и частици, налягане на въздуха и човешка дейност. Всяка сграда съдържа поне няколко от следните основни подсистеми:

  •     носеща конструкция
  •     архитектурни елементи
  •     електрическа инсталация
  •     водопровод и канализация
  •     отопление, вентилация и климатизация
  •     пожароизвестителна и пожарогасителна инсталация
  •     вътрешен транспорт: асансьори, ескалатори и други

Архитектура

Архитектурата (от старогръцки: ἀρχιτέκτων, „пръв/главен строител“) е техническа наука и изкуство за изграждане на сгради и други строителни конструкции. Какво обхваща професията на архитекта обхваща различни дейности, свързани с проектирането и строителството на сгради или групи от сгради, както и на окръжаващото ги пространство, предназначено за обитаване или използване от хората. В широк смисъл архитектурата включва не само проектирането и изграждането на сгради, но разнородни дейности от най-едромащабните - планиране на цели области и държави (териториално устройствено планиране), проектиране на населени места и открити пространства, като улици, площади, градини, паркове (градоустройство и ландшафтна архитектура) - до най-дребномащабните, като конструиране на детайли или обзавеждане.

Архитектурната дейност изисква отчитането на широк кръг функционални, технически, обществени и естетически фактори и ограничения, които се отразяват в завършения продукт. Тя е свързана с креативното използване и съчетаване на материали, технологии и обеми, както и с организацията на строителния процес, включително срокове за изпълнение и себестойност. Документацията, създавана от архитекта (архитектурен проект) и включваща обикновено чертежи и технически спецификации, обикновено определя конструкцията и общото поведение на проектираната сграда.